Do niedawna najczęściej stosowanymi rozrusznikami w Polsce były rozruszniki typu rezystancyjnego lub cieczowego. W praktyce układ rozruchowy, którego elementem są takie rozruszniki stwarza wiele kłopotów eksploatacyjnych z powodu dużej awaryjności, potrzeby częstej konserwacji, zagrożenia środowiska, a przede wszystkim długiego czasu rozruchu.
Rozruszniki wiroprądowe proponowane przez firmę Partner Serwis dzięki swoim nowoczesnym rozwiązaniom eliminują wyżej wymienione niedogodności. Szeroka oferta obejmuje produkcję rozruszników do indukcyjnych silników klatkowych i pierścieniowych oraz silników synchronicznych o rozruchu asynchronicznym.
Znaczne, początkowe wartości prądów rozruchowych powodują powstawanie dużych sił dynamicznych, które stwarzają zagrożenie uszkodzenia mechanicznych elementów wewnątrz silnika (szczególnie uzwojeń). Oprócz oddziaływań dynamicznych duża ilość ciepła, jaka wydziela się w silniku, jest przyczyną uszkodzeń izolacji oraz połączeń elektrycznych szczególnie w miejscach trudnych do odprowadzenia ciepła, takich jak np. wirnik. Poza prądem rozruchowym udarowy charakter momentu rozruchowego może być przyczyną uszkodzeń łożysk, sprzęgła a także całej maszyny napędzanej. Z tego rodzaju niebezpieczeństwami należy się liczyć przede wszystkim w silnikach średnich i dużych mocy, a także w przypadku często powtarzanych rozruchów. Duże wartości prądów rozruchowych powodują spadek napięcia w sieci zasilającej, szczególnie niekorzystne z uwagi na duże nasycenie przemysłu elementami precyzyjnej automatyki i informatyki.
Zadaniem rozrusznika wiroprądowego jest ograniczenie prądu rozruchowego, złagodzenie początkowego momentu rozruchowego w silnikach klatkowych i synchronicznych z rozruchem asynchronicznym lub zwiększenie momentu rozruchowego w przypadku silników pierścieniowych.
Wymagana przy projektowaniu rozrusznika znajomość układu napędowego pozwala zaproponować optymalny układ rozruchowy zarówno pod względem technicznym jak i kosztowym. Rozrusznik wiroprądowy wyposażany jest w aparaturę elektryczną na indywidualne zamówienie zleceniodawcy w zależności od miejsca i warunków w jakich pracuje układ rozruchowy. Oferowane układy sterowania umożliwiają sterowanie poprzez układy nadrzędne. Rozrusznik wiroprądowy może być stosowany w silnikach bez ograniczeń mocy w układach napędowych o rozruchu lekkim, średnim i ciężkim, zapewniając jednocześnie kilkukrotne rozruchy silnika po sobie. Ze względu na swoją budowę rozrusznik wiroprądowy może być eksploatowany przez wiele lat bez konserwacji. Masywna stalowa konstrukcja rdzenia rozrusznika oraz wzmocniona izolacja cieplna uzwojeń pozwala na ich eksploatację w najtrudniejszych warunkach bez występowania awarii.
Rozrusznik wiroprądowy dzięki wyżej wymienionym cechom znalazł szeroki zastosowanie w napędach:
Partner Serwis jest producentem rozruszników wiroprądowych WIRLEG. Zastosowanie rozrusznika wiroprądowego jako elementu układu rozruchowego to przede wszystkim automatyzacja procesu rozruchu, który następuje płynnie i bezstopniowo. Urządzenie można dostosować do typoszeregu dla kilku silników elektrycznych o różnej mocy i odmiennych parametrach. Dzięki rozrusznikowi wiroprądowemu następuje samoczynne dostosowanie się przebiegu rozruchu silnika do aktualnego obciążenia maszyny roboczej. Rozrusznik wiroprądowy jest urządzeniem o prostej budowie, dzięki czemu przez długi okres eksploatacji może nie wymagać konserwacji, a ewentualna naprawa rozrusznika jest procesem szybkim.
Wiedza i doświadczenie zdobyte dzięki produkcji i oferowaniu rozrusznika wiroprądowego WIRLEG pozwala na oferowanie napraw rozrusznika wodnego, rezystancyjnego i tyrystorowego, a także ich modernizacji i diagnostyki.
Kazimierz Grygorcewicz
p.o. Dyrektor Oddziału Serwisu w Legnicy
605 221 312kazimierz.grygorcewicz@grupapartner.pl
Janusz Jaszczyk
Kierownik Działu Technicznego i Kontroli Jakości
601 675 716janusz.jaszczyk@grupapartner.pl